Skansen w Laskowej

 Niewątpliwie największą atrakcją dla miłośników historii i tradycji Laskowej oraz jej okolic jest niewielki skansen budownictwa ludowego położony w Laskowej w dzielnicy Nadole. Jego twórca - Krzysztof Jędrzejek, rodowity Laskowianin, prawnik z zawodu, należy do tych nielicznych pasjonatów, których zamiłowanie do rodzimej tradycji i zrodzona w młodzieńczych latach pasja kolekcjonerska pozwoliły zrealizować jedno z marzeń życia - stworzenie własnego muzeum-skansenu. Jego budowę rozpoczął przed laty, stawiając na ojcowiźnie, na piwnicy starego domu budynek przyszłego muzeum, nawiązujący swym architektonicznym kształtem do tradycyjnego budownictwa tego regionu. Niskie, białe ściany, nakryte charakterystycznym gontowym dachem z powiekami, kryją dziś w sobie ekspozycję etnograficzną, mieszczącą m.in. ludowe warsztaty rzemieślnicze.
Znajdziemy tu warsztat wiejskiego stolarza, przy aranżacji którego nie zapomniano nawet o leżących na podłodze wiórach; warsztat szewca ze wszystkimi niezbędnymi drobiazgami, warsztat tkacki z wszelkimi narzędziami do obróbki lnu oraz wełny. Na uwagę zasługuje bogata kolekcja skrzyń posagowych oraz dziewiętnastowiecznych oleodruków o tematyce sakralnej a także dziesiątki różnych przedmiotów, dziś niezmiernie rzadkich, a świadczących o bogatej w przeszłości kulturze materialnej regionu.
Zauroczony dawnym drewnianym budownictwem ludowym twórca muzeum przeniósł na swoją posesję i zrekonstruował z wielką pieczołowitością zabytkowe budynki gospodarcze z Laskowej i miejscowości sąsiednich. Na liczący dziś dziewięć obiektów skansen składają się: opisany powyżej budynek główny muzeum, spichlerz z Dobrociesza, w którym podziwiać można kompletnie wyposażony warsztat kołodzieja, suszarnię owoców z Laskowej, suszarnię i wędzarnię z Michalczowej, młyn wodny ze Żmiacej ze sprawnym wciąż drewnianym mechanizmem, spichlerz z Kamionki Małej, pasieka z zabytkowymi ulami, której zaczątkiem była stuletnia barć wydrążona w pniu lipy, kamienna kapliczka z Jaworznej pochodząca z 1877 r. oraz bogato wyposażona kuźnia z Michalczowej.