Browar w Brzesku

 W 1845 roku, przybyły tu z Bawarii, Jan Ewangelista Goetz, założył w Brzesku spółkę zajmującą się produkcją piwa. Firma prosperowała znakomicie i już na początku XX w. browar rodziny Goetzów był piąty pod względem wielkości produkcji w całym imperium austro-węgierskim, a pochodzące z niego piwo było powszechnie chwalone za znakomitą jakość.

Od 1943 roku znakiem rozpoznawczym browaru stał się herb z koziołkiem na czerwonym tle. Z czasem, podobnie jak marka Okocim, stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich znaków towarowych.

 Od 1990 roku browar działał jako jednoosobowa spółka skarbu państwa - Okocimskie Zakłady Piwowarskie SA. Była to jedna z pierwszych polskich spółek giełdowych. Browar w Brzesku jako pierwszy w Polsce rozpoczął rozlewanie piwa do puszek, a powstałe w Brzesku piwo Okocim Mocne rozbudziło w naszym kraju zainteresowanie piwami o podwyższonej zawartości ekstraktu.

Od 1996 roku inwestorem strategicznym Okocimia są Browary Carlsberg, a od 2001 roku należy on do grupy Carlsberg Polska SA. Dzięki konsolidacji z jednym z największych światowych producentów piwa browar w Brzesku z powodzeniem nawiązuje do swojej silnej pozycji z początków minionego stulecia. Dzisiejsze sukcesy browaru nie byłyby możliwe bez jego rozbudowy i modernizacji. 14 marca 2002 uruchomiono tam nową linię warzenia o dużej wydajności, a by połączyć współczesne technologie z klasycznym okocimskim duchem wszystkie nowe urządzenia zainstalowano w zabytkowym budynku Warzelni.

Od roku 2002 Browar Okocim przeszedł wiele zmian. Zakończono wiele inwestycji, kilka jest w trakcie realizacji i planowane są kolejne.